Už Lietuvos Nepriklausomybę Intos šachtose paaukoti gražiausi jaunystės metai

Parašyta: 2018-03-26 | Kategorija: Naujienos, Trakai |

Su trakiečiu Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Trakų rajono šaulių 1006-osios kuopos pavaduotoju Stanislovu Baltrūnu esame pažįstami nuo pat pirmųjų Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio metų. Jį su kitais šauliais matydavome Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje (dabar – bazilikoje) stovint su kitais šauliais Garbės sargyboje prie LR vėliavos.

Šaulys Stanislovas Baltrūnas bendravo su Seimo Pirmininku Viktoru Pranckiečiu, kuris lankėsi Trakuose, kai 2017 m. Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčiai buvo suteiktas bazilikos statusas

Stanislovas Baltrūnas yra kilęs iš Ukmergės apskrities Giedraičių valsčiaus Staškūnų kaimo. SSRS okupavus Lietuvą jis kartu su kitais jaunuoliais pasitraukė į miškus ir buvo kaip Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio dalyvis, partizanas, karys-savanoris, turėjo org. leitenanto laipsnį, kovojo Ukmergės, Molėtų krašte, pasiekdavo ir Pietų Lietuvos kraštą, Dzūkiją. Anot Stanislovo, teko susitikti ir su generolo Adolfo Ramanausko-Vanago grupės partizanais.
Už partizaninę veiklą, ginkluotą pasipriešinimą NKVD buvo sužeistas, sučiuptas ir su kitais partizanais pateko į Lukiškes, po to į Rusijos Vologdos miesto kalėjimą, iš ten gyvuliniuose vagonuose net 14 dienų kartu su šimtais pabaltiečių kalinių buvo gabenamas į Komijos ATSR lagerio Intos šachtas, kur praleido net trečdalį savo gyvenimo – gražiausius jaunystės metus – 25-erius metus ir dar 5 metus be teisės laisvai gyventi ar kur išvykti.
Kaip brangiausią šeimos relikviją Stanislovas saugo savo žmonos Jadvygos portretą, jos šviesų atminimą – deja, jau kamputyje su gedulo juostele. Su Jadvyga Stanislovas susipažino tremtyje, Sibire. Į Anapilį žmona išėjo seniai. Naujose Trakų kapinėse, šalia Lietuvos buvusių partizanų, stovi gražus paminklas.

Jubiliatas Stanislovas Baltrūnas su Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Trakų rajono šaulių 1006-osios kuopos nariais

Kukliame jo name ir kieme yra ideali tvarka, kurią padeda palaikyti sūnūs Alfonsas ir Arūnas su šeimomis.
Visuomet Stanislovą Baltrūną pamatysi įvairių švenčių, valstybinių minėjimų metu, pasitempusi su vyriausybiniais apdovanojimais, medaliais, prie vėliavos, už kurią jis kovojo kaip šaulių sąjungos narys. Šauliai leidžia žurnalą „Trimitas“, kurį gauna ir Stanislovas. Jį perskaitęs garbingas šaulys leidinį atneša į Trakų viešąją biblioteką, kad jį paskaitytų ir jaunimas. Kaip buvusį tremtinį Stanislovą teko matyti kasmetiniame respublikiniame tremtinių ir politinių kalinių sąskrydyje Ariogaloje (Raseinų r.).
2017 m. gruodžio 17 d. Stanislovui sukako jau 90 metų. Garbingo jubiliejaus proga šaulį sveikino kolegos, bičiuliai savanoriai bei jau nepriklausomos Lietuvos prezidentai, pas kuriuos jam teko būti ir pelnyti apdovanojimus. Garbioje vietoje jis laiko nuotrauką, kurioje įsiamžinęs ir su Lietuvos Prezidente Dalia Grybauskaite. Šį garbų Lietuvos laisvės kovų dalyvį šaulį, Trakų 1006 kuopos narį Stanislovą Baltrūną sveikiname ir mes.

Vytautas ŽEMAITIS,
Senieji Trakai,
Autoriaus nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite