Nuo 2017 m. balandžio 3 d. nauja Rūdiškių miestelio biblioteka atvėrė duris visiems besidomintiems knygomis ir kitokia veikla. Biblioteka įsikūrė naujame Rūdiškių kultūros centre, kurio statybos truko net 10 metų ir galiausiai šiais metais pasiekė savo tikslą. Daug metų nuolatinės vietos nerandanti biblioteka, šiandien pasiruošusi džiuginti įvairiausio amžiaus skaitytojus, kviečia užeiti į visiškai naujas ir erdvias patalpas.
Vos įžengus pro naujos bibliotekos duris, akys užkliuvo už šalia laiptų esančio neįgaliųjų lifto. Liftas reikalingas ne tik neįgaliesiems, bet ir senyvo amžiaus žmonėms. Pati Rūdiškių miestelio bibliotekos statistika rodo, kad vyresnio amžiaus skaitytojų yra 751, o tai daugiau nei 70 %, žinant, jog bibliotekoje registruoti 1 179 skaitytojai. Tokie skaičiai leidžia suprasti, kad bibliotekoje dažnai lankosi vyresnio amžiaus skaitytojai, todėl liftas yra būtinybė.
,,Šiais metais bibliotekai 70 metų“, – džiaugiasi, rodydama ant sienos pakabintą pirmosios bibliotekos fotografiją, bibliotekos vedėja Laima Franckevičienė. Fotografijoje matoma pirmoji Rūdiškių biblioteka tuometiniuose kultūros namuose. Biblioteka buvo įkurta 1947 m. antrame pastato aukšte. Be bibliotekos kultūros namai pirmame aukšte turėjo kino teatrą, šachmatus, kuriais susidomėję ateidavo žaisti maži ir dideli.
Deja, po nelaimingo atsitikimo, kurio metu sudegė Rūdiškių kultūros namai, bibliotekai teko išsikraustyti. Bibliotekos vieta keitėsi ne vieną kartą, tačiau turėjo ištikimiausius darbuotojus. 1994 m. Rūdiškių bibliotekoje pradėjo dirbti ir iki šiol dirba Danguolė Paliulienė, o nuo 2007 m. biblioteka pradeda rūpinasi Laima Franckevičienė, kuri taip pat sėkmingai dirba iki šiol.
Bibliotekos vedėja L. Franckevičienė nenusiminė dėl dažno bibliotekos vietos keitimo, ji prisiminė, kad jos (su kolege D. Paliuliene) visuomet stengėsi pritraukti lankytojų įvairiausiais renginiais, kvietė rašytojus, aktorius. Bibliotekininkės nepaisė nuolatinių vietos pokyčių, nes iš esmės tai nieko nepakeitė. Biblioteka dirbo taip, kaip visada.
Biblioteka užsiėmė įprasta veikla – vasarą skaitydavo darželinukams knygas, dalyvavo ,,Naisių vasaros“ projekte, kvietė dalyvauti konkurse ,,Skaitau su knyga“. Šių renginių, konkursų buvo labai daug. Be to, biblioteka turi kartoteką, kurią nuolatos papildo bibliotekininkė Danguolė Paliulienė. Laima Franckevičienė prieš dvejus metus surinko L.Verseckienės kraštotyros darbus apie Rūdiškių miestelį, kuriuose rašoma apie tremtinius ir žydus. D. Paliulienė rašė miestelio kroniką. Tačiau Rūdiškių bibliotekos darbuotojos kartais susidurdavo ir su mažomis problemomis. Viena iš šių problemų tapo svečių sutalpinimas, kai į Rūdiškių biblioteką atvažiavo svečiai iš JAV ambasados. Kadangi visos patalpos, kuriose biblioteka būdavo įsikūrusi, buvo mažos, teko rinktis didesnį variantą. Bendradarbiaujant su Rūdiškių mokykla, biblioteka visus svečius iš JAV ambasados pakvietė į mokyklos patalpas, kuriose lengvai susodino svečius ir kitus smalsuolius.
Dabartinės patalpos, kuriose įsikūrė biblioteka, yra modernios ir šiuolaikiškos. Patalpose yra
skirtingos veiklos vietos, pradedant vaikų žaidimo vieta ir baigiant jaunimo kampeliu. Šis jaunimo kampelis ypatingas tuo, kad turi interaktyvųjį ekraną, prie kurio prijungus žaidimų konsolę Xbox, galima žaisti įvairius žaidimus, gal net pašokti. Jaunimo kampelyje daug spalvotų sėdmaišių, prie kurių miesto vaizdo tapetai sukuria jaukią vietą pasikalbėjimams. Apie naują jaunimo erdvę bibliotekos darbuotoja Laima Franckevičienė sako: ,,Atsiradus jaunimo erdvei tikimės, kad jaunimas ateis žaisti su Xbox ir užsiimti kokia nors veikla. Tik imkit ir veikit!“
Bibliotekai teko ne vieną kartą kraustytis, todėl dauguma knygų būdavo paliktos dėžėse, tačiau naujose patalpose šios knygos rado savo vietą. Bibliotekininkės džiaugiasi, kad knygos pagaliau buvo gražiai išdėstytos. Dabar biblioteka turi atskirą skaityklą jaunimui ir vaikams, periodikos skaityklą suaugusiesiems, dabar daug lengviau atrasti mėgstamas knygas ir nebereikia knygų laikyti dėžėse. ,,Skaitykla džiugina tuo, kad dabar atskirai išdėstytos knygos lenkų ir rusų kalbomis“, – pastebi bibliotekos vedėja Laima Franckevičienė. Anksčiau knygos rusų ir lenkų kalbomis galėdavai rasti toje pačioje lentynoje, dabar viskas turi savo vietą naujos bibliotekos skaityklose.
Svarbu paminėti, kad biblioteka turi atskirą vietą kompiuteriams, kelis planšetinius kompiuterius ir kampelį mažiesiems. Mažųjų kampelio spalvotą sieną sumodeliavo Rūdiškių gimnazijos mokinė Simona Piatkovskaja. Jos dėka vaikai gali žaisti ir piešti spalvotoje aplinkoje, netrukdydami kitiems bibliotekos lankytojams. Vienintelis minusas mažųjų kampelyje – žaislų trūkumas. Kiekvieną dieną vaikų vis daugiau, tačiau vienintelis dalykas, kuriuo šiuo metu bibliotekoje užsiima vaikai, tai piešimas. Bibliotekos darbuotojos tikisi, kad ateityje atsiras daugiau žaislų ir vaikai užsiims ne tik viena veikla.
Prisimindamos įvairius sunkumus bibliotekininkės džiaugiasi, kad biblioteka turi labai didelį fondą, kurį sudaro net 31 526 knygos, dėl šio skaičiaus ir pavyko persikelti. Ateityje jos taip pat tikisi pakviesti kuo neįprastesnius svečius, išklausyti lankytojų norus, ko jie pageidauja ir kas jiems įdomu.
Kristina KANEVIČIŪTĖ,
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studentė, Rūdiškės
Livijos Arlauskaitės nuotr.
PR Biblioteka dažnai tampa mažesnių miestų ir miestelių susibūrimo, traukos centru, todėl tokiais projektais privalu didžiuotis. Naujos patalpos, patogios knygų lentynos ir kiti baldai, modernūs technologiniai sprendimai tikrai pritrauks įvairaus amžiaus gyventojų ir paskatins tiek mažuosius, tiek vyresniuosius, tiek suaugusius domėtis knygomis.