1Stūksančios šiukšlių krūvos Jovariškių „pliaže“ yra įprasta
Kritiniai žvilgsniai apsilankius Trakų paplūdimiuose.
Tęsiame toliau mūsų žygi per Trakų miesto paplūdimius bei maudymosi vietas ir šį kartą aplankėme prie Akmenos ežero įsikūrusi pliažą.
Kitame Akmenos ežero krante prieš Jovariškių gyvenvietę yra dar viena visų pamėgta maudynių vieta, dar vienas pliažas. Į jį patenkame važiuodami nuo Trakų miesto pusės, Semeliškių gatve, link Jovariškių gyvenvietės. Čia mes randame dvi automobilių stovėjimo aikšteles, kurios yra ganėtinai mažos, todėl karštomis vasaros dienomis dažniausiai būna sausakimšai užstatytos. Dažnai nutinka ir taip, jog čia atvykstantys poilsiautojai neradę vietos pasistatyti savo transporto priemonės tam skirtoje aikštelėje, automobilius tiesiog palieka pagrindinio kelio šalikelėje.
Įžengus į patį paplūdimį apima dvejopas jausmas: ar tai tikrai yra specialiai poilsiui paruošta vieta, ar tik ežero pakrantė su maudymuisi skirtais krantais. Pats ežero krantas yra smėlėtas, ne dumblinas, platus, nesimato vandenyje besimėtančių šiukšlių ir tikrai geros būklės.
„Paplūdimys“
Pati taip vadinamo paplūdimio teritorija yra apleista, pakrantė – apaugusi aukšta žole, kuri yra retai šienaujama ir tik arčiau kranto matyti kiek mažesnio dydžio žolė. Galbūt kada ir buvo ji nupjauta arba tiesiog čia rankšluosčius pasitiesę žmonės ją išgulėjo. Taip pat niekur nesimatė šiukšliadėžių, todėl daug kur stūksojo viduryje pievos supilti šiukšlių kalneliai. Nerasta jokių tualetų, tad kilo klausimas, kur žmonės eina, kai juos pašaukia motina gamta… Nors ir yra šioje vietoje pastatyta persirengimo kabina, bet gan prastos būklės ir prašosi žūtbūtinės renovacijos. Nėra šiame „pliaže“ ir jokių informacinių ženklų, taip pat gelbėtojų. Bendrai susumavus ką šį maudymosi vieta gali poilsiautojams pasiūlyti, belieka konstatuoti, kad tikrai nepatartina čia atvykti šeimoms su vaikais bei draugų kompanijoms, nes čia praleistas laikas labiau kvepia ekstremaliu poilsiu negu maloniai ir patogiai praleistu laiku prie ežero. Dėl tokių priežasčių šios vietos paplūdimiu nepavadintume.
Žmonių nuomonės apie šį pliažą
Pakalbinus poilsiaujančius žmones, kas juos traukia būtent čia, pastarieji tvirtino, jog jie šią vietą žino nuo seno. Poilsiautojai ne pirmą sezoną atvykstantys ir yra patenkinti šiame pliaže esančia tvarka. Tačiau dalis teigė, kad būtų gerai, jog kas nors ją rimčiau prižiūrėtų ar net įrengtų kaip pridera. Taip pat pasiteiravus, kur gamtai pašaukus jie eina atlikti savo reikalų, pastarieji nedrąsiai nurodė į aplink esančius miškelius, kai kurie sakėsi einą net į patį ežerą! Vietiniai gyventojai skundėsi, jog dažnai po tokių poilsiautojų apsilankymo jie randa pakrantes ir pakrūmes prišnerkštas ir nesutvarkytas. Retas kuris iš poilsiautojų susirenka ir išsiveža su savimi visas šiukšles. Jie taip pat klausė, kodėl niekas neapsiima šios vietos tvarkyti ir prižiūrėti? Kiti paplūdimiai yra tvarkomi, o šis apleistas ir paliktas likimo valiai.
„Trakų žemės“ laikraštis nusprendė sužinoti, kas užsiima Trakų paplūdimių tvarkymu ir priežiūra. Todėl nuvykome pakalbinti apie šiuos reikalus viską žinantį Trakų miesto seniūną Kęstutį Vilkauską.
Kas atsakingas už paplūdimių priežiūrą ir tvarkymą?
Pirmiausia noriu pabrėžti, kad kol Trakuose nėra nė vieno oficialiai įteisinto paplūdimio, yra tik maudymosi vietos, kitaip vadinamos maudyklomis. Maudymosi vietas mieste prižiūri ir tvarko UAB „Trakų paslaugos“, šienaudama ten esančią žolę, rinkdama šiukšles, o Trakų seniūnija šiose vietose yra pastačiusi biotualetus, persirengimo kabinas, šiukšliadėžes, gausiausiai lankomose maudyklose konteinerius, įrengusi informacinius ir perspėjamuosius ženklus, o Totoriškių pliaže budi ir gelbėtojai. Kadangi Trakuose ežerai yra pakankamai dideli, užima didelį plotą ir nemaža dalis pakrantės yra už miesto ribų (UAB „Trakų paslaugos“ tvarko tik miesto ribose esančias teritorijas), todėl seniūnijai, turint tiktai darbo biržos ar už socialines pašalpas dirbančius žmones, kurie tvarko ir kitus Trakų seniūnijai priklausančias 114 kaimų viešąsias erdves ir 34 kapines, kartais fiziškai sunku visur spėti ir palaikyti maudymuisi skirtų vietų tvarką. Be to, patiems atvykstantiems kartais trūksta tos kultūros, kad po savo vizitų susirinktų ir išsivežtų šiukšles. Dažniausiai jos paliekamos sumestos į krūvą tikintis, jog kas nors kitas už juos viską sutvarkys. Sveikintina, kai atsiranda tokių žmonių, kurie patys susitvarko savo šiukšles ir skatina puoselėti pagarbą aplinkai. Dar kartą pasikartosiu, jog seniūnija deda visas pastangas, kad viskas būtų tvarkoma kokybiškai bei laiku.
Kiek iš viso Trakuose yra maudymuisi skirtų vietų, kurios turi paplūdimių statusą?
Maudymosi vietų yra apie dešimt. Šiuo metu Trakų rajono savivaldybės pastangomis įrenginėjamas paplūdimys prie Akmenos ežero, kuris turės oficialų paplūdimio statusą. Jau yra baigtas Plomėnų paplūdimio prie Totoriškių ežero techninis projektas ir, jei kitais metais bus skirtos lėšos, atsiras dar vienas šiuolaikiškas ir patogus paplūdimys poilsiui.
Kai kurioms Trakų maudykloms reikėtų didesnės priežiūros ir net renovacijos. Ar bus į tai atsižvelgta ir imtasi tvarkymo darbų?
Jau seniai buvo ta mintis sutvarkyti ir kokybiškai įrengti Trakų miesto maudymosi vietas. Šiuo metu pilnu tempu jau vyksta Akmenos paplūdimio rekonstrukcija, tačiau šiuo metu ten trumpam darbai buvo pristabdyti, nes reikėjo perkelti vieną elektros tinklų kabelį, bet po to rekonstrukcija vėl bus tęsiama. Darbų pabaiga yra numatyta šių metų spalio mėnesį. Pavyzdžiui, prie „Nemuno bazės“ esantis Elingo pliažas, kur taip pat renkasi poilsiautojai, yra labiau tik maudynėms skirta vieta. Kad pliažas turėtų paplūdimio statusą, jis turi atitikti tam tikrus jam keliamus reikalavimus. Pačią „Nemuno bazę“ planuojama rekonstruoti, aplink ją esančią teritoriją sutvarkyti, bet ji būtų skirta daugiau sportininkų reikmėms. Manau, kad nendrėmis apžėlusios pakrantės ir dėl to mažėjančios maudymosi vietos yra diskusijų objektas tarp gamtosaugininkų ir visuomenės, nes tokiai gausiai lankomai teritorijai kaip Trakai reikia ir didesnio kiekio žmonėms skirtų poilsio ir vandens pramogų vietų.
Dėl kokios priežasties taip ilgai buvo delsiama pradėti tvarkyti prie Totoriškių ežero esantį pliažą?
Kadangi ten yra nacionalinio istorinio parko teritorija bei atitinkami reglamentai, tai tam, kad pradėti tvarkyti, reikėjo įgyvendinti atitinkamas planavimo procedūras, paruošti atitinkamą dokumentaciją. Būsimos Totoriškių ežero paplūdimio teritorijos statusas buvo valstybinės reikšmės miškas. Tam reikėjo Vyriausybės nutarimo dėl šios teritorijos statuso ir reglamentų pakeitimo. Kaip matote, būtent dėl planavimo procedūrinių dalykų visa tai kiek ilgokai ir užsitęsė ir todėl paplūdimio tvarkymas nebuvo įtrauktas į „Ekologinio rekreacinio turizmo infrastruktūros plėtra Trakų kurortinėje teritorijoje“ projektą.
Kada bus pradėti prie Totoriškių esančio paplūdimio rekonstrukcijos darbai?
Trakų rajono savivaldybė jau paruošė šio paplūdimio techninį projektą ir tikėkimės, jog kitais metais, jeigu tam atsiras lėšų, pradėsime pilnai rekonstruoti ir šį pliažą.
Prieš Jovariškių gyvenvietę yra dar vienas prie Akmenos ežero įsikūrusi maudymosi vieta. Ar ruošiatės ją pradėti tvarkyti? Pati pliažo būklė kaip vietos, kur žmonės gausiai vyksta maudytis ir ilsėtis, yra tikrai prasta.
Toje vietoje, kur yra šis pliažas žemė buvo grąžinta dviems savininkams, tad seniūnija praktiškai ten nieko daryti ir negali. Aš esu su tais verslininkais bendravęs ir jiems ne kartą siūlęs jog, galėtų imtis tvarkyti tą vietą, gal netgi įsivesti kokias nors mokamas paslaugas kaip gultų nuoma ar kitų poilsio paslaugų teikimas. Bet iki šiol nieko taip konkrečiai iš jų pusės ir nebuvo imtasi. Žinoma, pati vieta yra pamėgta gausiai ten atvykstančių poilsiautojų, tad truputį gaila, jog ji nėra pilnai išnaudojama.
Jeigu pastebėjote, karštesnėmis dienomis žmonės, jeigu tik randa kokį priėjimą prie vandens telkinio, tai tuoj ten ir apsistoja poilsiauti.
Grįžkime prie šiuo metu vykdomų paplūdimio tvarkymo projektų. Kas juos finansuoja?
Projektai yra vykdomi gavus Europos Sąjungos finansavimą, prie jų savosiomis lėšomis prisideda ir Trakų rajono savivaldybė. Akmenos paplūdimio rekonstrukcija tik dalis projekto „Ekologinio rekreacinio turizmo infrastruktūros plėtra Trakų kurortinėje teritorijoje“, kuriam ES skyrė 2 672 292 tūkst. Lt paramą, o Trakų rajono savivaldybės prisidėjimas – 360 759 tūkst. Lt.
Tęsinys kitame numeryje
Robertas STANEVIČIUS, Autoriaus nuotr.