Trakų rajono savivaldybėje ne naujiena, kad svarbūs objektai statyti dešimtį metų ir daugiau. Jau rašėme apie Rūdiškių kultūros centrą, pradėtą statyti 2007 m., tačiau dar ir šiandien nešvenčiame įkurtuvių, ir iki šv. Kalėdų įkurtuvių nebus. Kitas objektas ir Trakų miesto puošmena – du gyvenamieji penkiolikos butų namai Veterinarijos g. 2A, dar vadinami socialiniais būstais arba tiksliau – butai iškeldinamiems Užutrakio gyventojams.
Ši istorija prasidėjo tada, kai Vyriausybėje buvo nutarta Užutrakį paskirti reprezentacijos tikslams, o tiksliau – atkurti dvaro sodybą. Kad būtų galima tai padaryti, reikėjo iškelti vietos gyventojus, tad reikėjo butų. Kaip šis procesas vyko ir iki šiol tebevyksta, atskira istorija, kuriai nušviesti reikėtų sugaišti daug laiko, o dar sudėtingiau būtų viską paviešinti. Savivaldybė, vykdydama Vyriausybės nutarimą, gavo lėšų, tad ėmėsi statyti ir pastatė du namus, kuriuose yra penkiolika butų. Deja, kaip būna visada, į tuos butus vieni pretendavo, o kiti nenorėjo iš Užutrakio išsikelti. Ir šiandien nenori. Prasidėjo tikras karas, o nukentėjusioji pusė liko Trakų rajono savivaldybė ir Trakų istorinis nacionalinis parkas. Yra minimos pavardės ir garsių žmonių, besiskundusių Vyriausybei, kad statybos neteisėtos ir t. t. Kadangi jau vienuolika metų ši statyba puošia Trakus, „Trakų žemės“ redakcija kreipėsi į visų rajono gyventojų išrinktą merę Editą Rudelienę, prašydama atsakyti skaitytojams – kas, kur ir kaip?
Žemiau spausdiname merės atsakymą, kurį pateikė Trakų rajono savivaldybės Teisės, personalo administravimo ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Antanas Česlauskas bei Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Svetlana Žilionienė, o redakcijai surašė Ryšių su visuomene specialistė Sigita Nemeikaitė. Taigi skaitome:
2005 m. buvo parengta ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m.
spalio 19 d. nutarimu Nr. 1109 patvirtinta Užutrakio dvaro sodybos panaudojimo viešajai turizmo infrastruktūrai (visuomenės kultūrinio ir pažintinio turizmo poreikiams) koncepcija. Koncepcijos 10.2 punktas pažymi, kad Trakų rajono savivaldybė, iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto gavusi reikiamų lėšų, iškeldins gyventojus iš Užutrakio dvaro sodybos, aprūpins juos kitu gyvenamuoju plotu Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
2006 m. gruodžio 27 d. Trakų rajono savivaldybės administracija su UAB „Kortas“ sudarė projektavimo paslaugų teikimo ir statybos rangos darbų sutartį Nr. T1-664, pagal kurią numatyta pastatyti 15 butų du gyvenamuosius namus, į kuriuos būtų iškeldinti Užutrakio dvaro sodyboje gyvenantys gyventojai. Sutarties objekto kaina buvo 3 292 000 Lt.
Du gyvenamieji namai, skirti Užutrakio dvaro sodybos gyventojams iškeldinti, faktiškai jau 2008 metais buvo pastatyti, kad pastatus būtų galima pripažinti tinkamais naudoti, liko atlikti tik apdailos darbus.
Tačiau Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras 2008 m. sausio 29 d. pareiškimu kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą gindamas viešą interesą su teiginiais, kad detalusis planas neatitinka Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos sprendinių bei reikalaudamas detaliojo plano ir statybos leidimo panaikinimo, nes namai buvo statomi Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemoje nenumatytoje vietoje gyvenamiesiems namams statyti.
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2010-06-04 sprendimu administracinėje byloje Nr. I-282-331/2010 prokuroro pareiškimą tenkino, statybos leidimas buvo panaikintas.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. rugpjūčio 24 d. nutarimu Nr. 970 buvo pakeista Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schema, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. gruodžio 6 d. nutarimu Nr. 912 „Dėl Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos patvirtinimo“. Buvo pakeista Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemos prezervacinė (apsauginė) funkcinė zona, Trakų m., Plomėnų g. Pakeitimas sudarė galimybes tęsti pradėtas statybas, suplanavus teritoriją, skirtą dviaukščių daugiabučių gyvenamųjų namų statybai Plomėnų g.
(greta Veterinarijos g. 2).
Detalusis planas buvo rengiamas iš naujo. Trakų rajono savivaldybės taryba 2012-11-29 sprendimu Nr. S1-318 „Dėl žemės sklypo, skirto socialinio būsto statybai gyventojams, kurie bus iškeldinti iš Užutrakio dvaro sodybos teritorijos, Trakų m. Plomėnų g., greta žemės sklypo Veterinarijos g. 2., detaliojo plano tvirtinimo“ patvirtino detalųjį planą.
Trakų rajono savivaldybės administracija parengė techninį projektą „Dviejų daugiabučių gyvenamųjų namų Veterinarijos g. 2A, Trakų m.,
statybos projektas“ ir 2014-09-30 išdavė naują statybos leidimą Nr. LNS-05-140930-0167, pagal kurį leidžiama dviejų daugiabučių gyvenamųjų namų, Trakų m., Veterinarijos g. 2A, statyba.
Š. m. spalio 20 dieną Trakų rajono savivaldybė gavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos raštą „Dėl gyventojų iškeldinimo iš Užutrakio dvaro sodybos restauruotinų ir griautinų pastatų bei jų aprūpinimo kitu gyvenamuoju plotu galimybių priemonių plano įgyvendinimo“. Jame rašoma, kad atsižvelgdama į rajono savivaldybės 2016 m. balandžio 19 d. raštu Nr. MP3-103 pateiktą medžiagą, ministerija 2017 m. savivaldybei planuoja skirti tikslinę dotaciją – 420 tūkst. eurų – pastatų, esančių Veterinarijos g. 2A, Trakuose, į kuriuos būtų perkelti Užutrakio gyventojai, statybos užbaigimui. Likusią lėšų dalį planuojama skirti vėlesniais metais, atsižvelgiant į esamą poreikį bei finansines galimybes, – teigiama Kultūros ministerijos gautame rašte.“
Štai ir viskas, ką rajono valdžia praneša. Bet skaitytojai klaus: negi rajono valdžia negalėjo paspartinti tokio svarbaus objekto statybos užbaigimo? Juk tiek garsių merų darbavosi visų mūsų gyventojų gerovei, juk jie kalbėjo ir kažką darė, kad užbaigtų statybos darbus. Įvardysime juos, tai: Vytautas Petkevičius, Edmundas Zenonas Malūkas, Vincas Kapočius, Vytautas Zalieckas ir, žinoma, dabartinė merė Edita Rudelienė. Buvo gražūs jų veidai ir dar gražesni užmojai, bet užbaigti šios statybos neįstengė, o gal ir nesistengė… O gal tai susiję su iš Kultūros ministerijos gaunamomis lėšomis ir ne visai skaidriu, tiksliniu jų panaudojimu?
Laikas bėga greitai ir dešimtmetis, per kurį statomas būstas, priaugino naujų šeimų. Redakcijos žiniomis, savivaldybė turi sudariusi sutartis su keturiolika šeimų, kurios keltųsi į savivaldybės pastatytus socialinius butus iškeldinamiems asmenims, bet per tą dešimtmetį keturiolikoje šeimų susidarė dar vienuolika naujų šeimų. Taigi, reikia statyti mažiausiai dar vienuolika butų naujoms šeimoms, nes ir joms iškeldinti reikia naujų būstų. Savivaldybė ir Trakų istorinio nacionalinio parko steigėja Kultūros ministerija turėtų labai suskubti.
Juozas VERCINKEVIČIUS
Autoriaus nuotr.