Trakai atstovaus Lietuvai tarptautiniame meno festivalyje „TRANS/MISIJOS“ (slovak. „TRANS/MISIE“) Košicėje, Slovakijoje, rugsėjo 8–14 d.
Pernai Lenkijoje, Žešuve, buvo surengtas tarptautinis meno festivalis „TRANS/MISIJOS“, kuriame dalyvavo Lenkija (Žešuvas), Slovakija (Košicė), Čekija (Ostrava), Vengrija (Debrecenas), Ukraina (Lvovas) ir Lietuva (Trakai). Šiemet festivalio estafetę perėmė Slovakijos Košičės miestas, ir jau rugsėjo pradžioje laukia svečiuose visų, kurie neabejingi menui – nuo spektaklių, parodų, koncertų iki susitikimų su rašytojais ar režisieriais.
Trakų kultūros rūmai jau antrą kartą dalyvauja profesionalių teatrų renginyje, tad mūsų miestui tai yra didelė garbė ir atsakomybė. „Ne visi stambūs Lietuvos teatrai galėjo ar norėjo dalyvauti festivalyje, mažesni nebuvo pajėgūs, tad mums nusišypsojo proga būti vienoje scenoje tarp tikrų savo srities specialistų, – apie Trakų kelią iki tarptautinio meno festivalio „TRANS/MISIJOS“ pasakoja Trakų kultūros rūmų direktorius Edvardas Keizik. – Šiemet Trakų karališkasis teatras apjungė jėgas su Vilniaus lenkų teatro studija, taip pat pasikvietėme aktorius net iš Lietuvos rusų dramos bei Klaipėdos valstybinio muzikinio teatrų, tad važiuosime dar didesne ir tvirtesne jėga – per 40 žmonių.“
Šių metų festivalio tema yra 1989-ieji. Tai yra ypatinga data daugeliui dalyvaujančių valstybių. Pvz., Čekija savo pasirodymus skiria Laisvės temai. Tais metais įvyko aksominė revoliucija, po kurios buvo taikiai nuverstas komunistinis režimas, o Čekoslovakija padalyta į Čekiją ir Slovakiją. 1989-aisiais Baltijos šalys minėjo Ribentropo-Molotovo pakto pasirašymo 50-metį. Tada rugpjūčio 23 d. Lietuva, Latvija ir Estija susikibo į „Baltijos kelią“, taip pareiškiant protestą dėl Slaptųjų protokolų ir Baltijos šalių nepriklausomybės panaikinimo. Šiemet minime šio unikalaus istorinio įvykio – Baltijos kelio 30-metį, todėl festivalio metu Lietuva pristatys jo svarbą. Mūsų kaimyninė Lenkija, pernai kartu su Lietuva šventusi savo Laisvės 100-metį, šiemet mini Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines, kai sovietų kariuomenė įžengė į jos teritoriją.
Laisvės idėja
Tarptautinio meno festivalio „TRANS/MISIJOS“ Slovakijoje metu trakiečiai pristatys Trakų kultūros rūmuose veikiančios meno galerijos „Fojė“ koordinatorės Editos Tamulytės organizuotą parodą, kurioje bus eksponuojami vieno žymiausio Lietuvos fotomenininko Romualdo Požerskio, dokumentavusio labai daug istorinių įvykių ir įvertinto kaip ir šalyje, taip ir užsienyje, 20 nuotraukų. „Jis žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, gavęs Lietuvos nacionalinę premiją už nuopelnus savo šaliai, tad mums yra garbė jo fotografijas pristatyti Slovakijoje“, – sakė parodų kuratorė E. Tamulytė.
Vilniaus lenkų teatras „Studija“ parodys satyrą „Raudonosios armijos karininko užrašai“, nukeliančią į 1939-uosius, kai sovietų kariuomenė įžengė į Vilnių. „Mes, pasitelkiant parodą, žiūrovus nuo 1993- ųjų (rusų kariuomenės išvedimas iš Lietuvos) nukelsime į 1939-uosius, kai priešiškos valstybės kariuomenė užėmė Vilnių, – programos viziją dėsto E. Keizik. – Iš pradžių žiūrovai apžiūrės parodą, o tada Trakų karališkasis teatras parodys kelis gyvus paveikslus. Visas pasirodymas vyks tam tikrais etapais, suskirstytais pagal chronologiją: 1939–1945 m., 1945–1986 m., 1986 – 1989 m., 1989–1993 m. – taip bus sudėti svarbiausi Lietuvos istorijos akcentai.“
Antrojoje erdvėje Košicės teatre bus parodyta spektaklio „Klajojantis miglose“, sukurtą pagal Sergejaus Kozlovo kūrinį „Ežiukas rūke“, premjera. Šiuo pasirodymu norima parodyti, kas yra Laisvė ir kas yra jos nebuvimas. Spektaklyje gvildenamas klausimas, ar žmogus visada yra vertas Laisvės. „S. Kozlovas, kuris rašė giliu sovietmečiu, tikrai kūrė šią istoriją ne animaciniam filmui. Tai rimtas kūrinys apie Laisvę, – sako spektaklio režisierius E. Keizik. – Kodėl šis pasakų rinkinys? Todėl kad nuo vaikystės mačiau šį animacinį filmuką, bet tada negalėjau suvokti jo prasmės. Kai vienas draugas parašė disertaciją, skirtą „Ežiukui rūke“, savo darbe jis pabrėžė, kad tas miškas, rūkas buvo SSRS, o ežiukas ieškojo tos Laisvės. Ir tada nuo 2000 m. vis norėjau pastatyti spektaklį ir dabar turime puikią progą.“
Taip pat su Trakų delegacija, kaip ir pernai, važiuoja šokio ir ugnies studija „Čiutyta“ (vadovė Vida Bagdonienė). „Pernai studija dalyvavo tarptautiniame meno festivalyje „TRANS/MISIJOS“ Žešuve bendrame Trakų karališkojo ir Vilniaus senjorų teatrų spektaklyje „Karūnos šešėlyje“, kur buvome lygiaverčiais partneriais. Šį kartą festivalyje „Čiutyta“ parodys Košicės žiūrovams net dvi skirtingas ugnies ir šokio programas, – sako V. Bagdonienė. – Tai bus du atskiri ugnies ir šokio spektakliai, kurie skiriasi nuotaika, muzika, choreografija, technika. Festivalyje tikimės pasisemti naujų patirčių ir įspūdžių.“
Trakų kultūros rūmų instrumentinis ansamblis „Serenada“ (vadovas Kastytis Mikiška) pristatys muzikinę programą „Laisvės balsai“ – tai bus lietuvių liaudies dainų rinkinys, visos dainos skirtos Laisvei. Taip pat kolektyvas ruošiasi atlikti ir keletą slovakų liaudies dainų.
D a l y v a v i m a s f e s t i v a l y je „TRANS/MISIJOS“ Košicėje Trakams – tai neįkainojama patirtis. O ji tikrai pravers, nes kitąmet bus organizuojama trečia „TRANS/MISIJOS“ laida Trakuose. Greičiausiai festivalis įvyks „TRANS/MISIJOS“ keliauja į legendinę senąją Lietuvos sostinę. Mūsų visų lauks nuostabus nepakartojamas meno reginys.
Už dalyvavimą artėjančiame tarptautiniame meno festivalyje dalyviai nuoširdžiai dėkoja pagrindiniams finansiniams rėmėjams – Trakų r. savivaldybei ir pirmą kartą remiančiai AB „ORLEN Lietuva“, informaciniam rėmėjui – Trakų r. laikraščiui „Trakų žemė“.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ